[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي درباره انجمن اخبار و رویدادها جستجو ثبت نام ارتباط با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
آشنایی با انجمن::
کارگروه های تخصصی::
اخبار رویدادها::
اخبار علمی::
عضویت در انجمن::
اعضای انجمن::
بانک اطلاعات تونل::
انتشارات::
بخش آموزش::
پیوندها::
گالری تصاویر::
دانلود::
کنفرانسهای تونل::
تسهیلات پایگاه::
تماس با ما::
::
اخبار جدید
..
چهاردهمین کنفرانس تونل ایران
..
نهادهای وابسته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
آخرین مطالب بخش
:: تبریک سال نو
:: نشست علمی: نقش فضاهای زیرزمینی شهری در توسعه پایدار (زمین شناسی و محیط زیست)
:: پیام رئیس انجمن
..
:: فرونشست بعنوان یک موضوع اساسی در مدیریت یکپارچه زاینده‌رود پیگیری می‌شود ::
 | تاریخ ارسال: 1401/3/31 | 
معاون آب منطقه‌ای اصفهان:
فرونشست بعنوان یک موضوع اساسی در مدیریت یکپارچه زاینده‌رود پیگیری می‌شود

 معاون برنامه‌ریزی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت: پدیده فرونشست در این استان بعنوان یک موضوع اساسی و با تشکیل یک کمیته مستقل در مدیریت یکپارچه رودخانه زاینده‌رود پیگیری می‌شود.


روابط عمومی شرکت آب منطقه ای اصفهان روز دوشنبه به نقل از علی رائیجیان افزود: ساماندهی مدیریت یکپارچه رودخانه زاینده رود از این به بعد با تغییراتی با تشکیل چهار کمیته تخصصی هیدرولوژی، حقابه‌ها و مشارکت‌های اجتماعی، مدیریت یکپارچه و فرونشست به فعالیت خود ادامه خواهد داد.
وی با اشاره به سفر رییس‌جمهور و هیات دولت به اصفهان در هفته گذشته افزود: با تأکید بر پیگیری موارد مطرح شده در این سفر بحث شناسایی ابعاد و حجم فرونشست اصفهان و راه حل های کوتاه مدت آن از اولویت برخوردار است.
معاون برنامه‌ریزی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با تأکید بر این که کنترل فرونشست در اصفهان اهمیت حیاتی دارد، گفت: با تأکید هیأت  دولت و نگاه ویژه رییس حوضه آبریز رودخانه زاینده رود و حوضه‌های جنوب غربی فلات، فرونشست اصفهان در سند راهبردی زاینده رود دیده خواهد شد.
رائیجیان با بیان اینکه به دلیل برگشت‌ناپذیر بودن پدیده فرونشست، بررسی احتمال وقوع این پدیده در دشت و شهر اصفهان و پیش‌بینی وقوع آن پیش از بروز گسترده و تأثیر مخرب آن بر این شهر تاریخی از اهمیت بالایی برخوردار است، گفت: مطالعات بررسی ابعاد فرونشست در دشت اصفهان، برخوار و کوهپایه و سگزی توسط واحد مطالعات شرکت انجام شده است و تکمیل آن ذیل پروژه مدیریت یکپارچه رودخانه زاینده رود انجام خواهد شد.
وی با تاکید بر اینکه پیش از این پروژه مدیریت یکپارچه رودخانه زاینده‌رود از سه مرحله (فاز) جمع‌آوری آمار، اطلاعات و تهیه ابزار مدیریتی، توسعه راهبردها؛ تجهیزات و اجرای پروژه و ارائه و تعمیم نتایج پروژه تشکیل شده است، خاطر نشان کرد:  ۲ مرحله از مدیریت یکپارچه رودخانه زاینده‌رود انجام شده است.
معاون شرکت آب منطقه‌ای اصفهان اهداف پروژه را مصرف پایدار آب در طول رودخانه و ایجاد تعادل بین منافع مصرف کنندگان مختلف بر شمرد و تصریح کرد: مشارکت و در نظر گرفتن ظرفیت‌ها و همکاری‌های لازم میان ذی‌نفعان راه حل معضلات آبی در حوضه زاینده رود است.
رائیجیان با اشاره به همکاری کارشناسان توانمند پروژه مستقر در شرکت مدیریت منابع آب ایران، شرکت آب منطقه‌ای اصفهان و چهارمحال و بختیاری، خاطر نشان کرد: با تلاش‌های داوطلبانه همکاران و استفاده از فناوری‌های جدید جهانی مانند (WMT – Water Management Tool)، سه مدل آب سطحی(SWAT، آب زیرزمینی (FEFLOW) و تخصیص آب (MIKEHydrobasin) در این پروژه طرح‌ریزی شده است و هر سه از این به بعد ذیل کمیته مدیریت یکپارچه در پروژه مدیریت یکپارجه رودخانه زاینده رود قرار دارند.
وی افزود: در مدل آب سطحی)پارامترهای ورودی تا سال ۱۳۹۸ به‌روزرسانی شده‌ و این مرحله هم اکنون در حال آموزش و به‌روزرسانی مجدد است.
معاون آب منطقه‌ای اصفهان با بر شمردن حقابه برآن رودخانه زاینده رود مشتمل بر محیط زیست،پایداری جریان رودخانه و تالاب گاوخونی، حقابه بران اصفهان، حقابه بران طومار شیخ بهایی، سهم آبه بران اصفهان، حقابه بران آب سد زاینده رود و تونل اول، حقابه شرب و حقابه صنعت، ابراز امیدواری کرد: امیدواریم با نهایی شدن این پروژه بتوانیم توسعه و مدیریت هماهنگ آب، خاک و منابع وابسته را برای رفاه اقتصادی و اجتماعی به شیوه‌ای عادلانه، بدون برهم خوردن پایداری اکوسیستم‌های حیاتی افزایش دهیم.
رائیجیان با اشاره به اینکه به دنبال ارائه مدلی هستیم که تأمین حداقل سرآنه آب قابل دسترس حوضه زاینده رود را در پی داشته باشد، افزود: این مدل باید هم چنین این قابلیت و توانایی را داشته باشد که حوضه زاینده رود را از شرایط درگیری، تنش و نزاع بر سر آب خارج کند و توان پاسخگویی به رشد جمعیت و تأمین پایدار آب را در آینده داشته باشد.
جلسه بررسی اقدامات انجام گرفته در پروژه مدیریت یکپارچه رودخانه زاینده‌رود، تبیین توانمندی های مهندسین مشاور در برنامه ریزی و مدیریت منابع آب حوضه های آبریز و همچنین ارائه چالش ها  با حضور نمایندگان رئیس حوضه آبریز رودخانه زاینده رود و حوضه های جنوب غربی فلات، مدیران و کارشناسان همکار پروژه در دو استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری و نماینده شرکت INTER۳، شرکت های مشاور جاماب و آبگستران در سالن کنفرانس شرکت آب منطقه‌ای اصفهان برگزار شد.
به گزارش ایرنا، اصفهان باسابقه زیاد و شدید موارد متعدد فرونشست، امروز استانی با وضعیت قرمز است که وضعیت آن از هشدار گذشته و به بحران تبدیل‌شده است.
کارشناسان، خشکسالی طولانی‌مدت، برداشت‌ بی‌رویه آب از سُفره‌های زیرزمینی و همچنین حذف جریان آب رودخانه زاینده‌رود از دل شهر، را از عواملی می‌دانند که باعث وقوع و شدت گرفتن فرونشست زمین در این شهر شده است.
بر اساس آمار و اطلاعات سازمان زمین‌شناسی اصفهان، در سال ۹۵ فقط ۲ درصد از مساحت این استان با فرونشست زمین درگیر بود، درحالی‌که بر اساس نتایج آخرین مطالعات، اکنون حدود ۱۰ هزار کیلومترمربع یعنی ۱۰ درصد از مساحت اصفهان، در شرایط خطرناک فرونشست قرارگرفته است.


تاریخ: ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
منبع: https://www.irna.ir/news/۸۴۷۹۴۵۲۹


 
 
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
کلیدواژه ها: معاون برنامه‌ریزی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان | فرونشست | زاینده‌رود |
دفعات مشاهده: 424 بار   |   دفعات چاپ: 101 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

انجمن تونل ایران Iranian Tunneling Association
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 49 queries by YEKTAWEB 4645