انجمن تونل ایران- اخبار خبرگزاری ها
سد چم شیر گچساران امسال آبگیری می شود

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1400/6/5 | 

سد چم شیر گچساران امسال آبگیری می شود
معاون اجرایی طرح سد و نیروگاه چم شیر گچساران گفت: عملیات احداث سد مخزنی چم شیر گچساران هم اکنون ۸۴ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و امسال آبگیری می شود.محمد رضا فاضل روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: آبگیری سد چم شیر با هدف تولید انرژی برق آبی به میزان ۴۸۲ گیگاوات ساعت در سال و  تأمین آب بخش های مختلف از جمله توسعه گردشگری، کشاورزی در روستاهای بالا و پایین دست سد و کنترل سیلاب و صنایع آبزیان انجام می گیرد.
وی بیان کرد: بر اساس برنامه زمان بندی  عملیات آبگیری سد چم شیر تا پایان امسال انجام خواهد شد و شیوع ویروس کرونا در سال های اخیر موجب کندی و وقفه در روند اجرایی بخش های مختلف این طرح شد.
فاضل اعتبار این طرح را ۲۳۰ میلیون یورو اعلام کرد و اظهار داشت: ۲۵ درصد از اعتبارات فاینانس طرح سد و نیروگاه چم شیر در این شهرستان، معادل ۶۰ میلیون یورو افزایش یافت.
وی روند اجرایی سد چم شیر را مطلوب دانست و گفت: هم اکنون یکهزار نیروی متخصص، ماهر و نیمه ماهر در این سد فعالیت دارند.
فاضل تصریح کرد: ماهانه ۲۵۰ میلیارد ریال برای تکمیل سد چم شیر به منظور آبگیری این طرح نیاز است.
وی اظهار داشت: تاکنون ۲۵۰ میلیون یورو از محل فاینانس خارجی برای ساخت سد چم شیر گچساران هزینه شده است.
 فاضل با بیان اینکه یکی از واحد های نیروگاه تولید برق این طرح این امسال  به بهره برداری خواهید رسید  گفت: ۲ واحد دیگر در قالب تولید برق تا پایان  سال ۱۴۰۱ به بهره برداری خواهد رسید.
وی بیان کرد: سد چم شیر دارای یک میلیون و ۳۰۰هزار متر مکعب حجم بدنه، ۷۳۰متر طول تاج، ۱۵۱ متر ارتفاع، ۶۰۴ تراز تاج سد است.
فاضل ابراز کرد: هم اکنون کارهای اجرایی در بخش‌های بتن بدنه سد و نیروگاه، حفاری تزریقات، تجهیزات نصب نیروگاهی و سازه‌های اصلی یعنی بخش‌های مهم پروژه در حال اجراست.
وی تصریح کرد: انجام هفت کیلومتر تونل زیرزمینی، اجرای یک میلیون و ۸۰۰ هزار متر مکعب بتن در طرح ، ۳۰ کیلومتر جاده دسترسی و هفت میلیون متر مکعب حفاری رو باز از مهمترین کارهای انجام شده در این طرح است.
تأمین آب آشامیدنی و صنعتی، بهره‌مند شدن ۱۱۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان و بوشهر، ذخیره و کنترل آب رودخانه زهره به میزان یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون متر مکعب، تولید ۴۸۲ مگاوات برق آبی، کنترل سیلاب‌های مخرب رودخانه زهره، اشتغال زایی در زمان اجرای طرح و زیر ساخت‌های صنعت گردشگری و پرورش ماهی از مهمترین مزایای این سد است.
سد چم شیر بلندترین سد وزنی از نوع بتنی غلتکی (آر. سی. سی) ایران است.
مطالعه احداث سد چم شیر در سال ۷۳ از سوی سازمان آب منطقه‌ای فارس، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد صورت گرفت.
نیروگاه و سد چم شیر در ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر دوگنبدان در استان کهگیلویه و بویراحمد و بر روی رودخانه زهره ساخته می‌شود.


تاریخ: ۱۴۰۰/۰۶/۰۳
منبع:
https://www.irna.ir/news/۸۴۴۴۷۱۶۰

نشانی مطلب در وبگاه انجمن تونل ایران:
http://irta.ir/find.php?item=1.63.3717.fa
برگشت به اصل مطلب