انجمن تونل ایران- اخبار سمینارها و کنفرانس‌ها
راه‌یابی پروژه خط ۶ متروی تهران به فینال رقابت‌های جهانی

حذف تصاویر و رنگ‌ها | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۶/۸ | 
راه‌یابی پروژه خط ۶ متروی تهران به فینال رقابت‌های جهانی
در سال ۲۰۱۷، پروژه خط ۶ متروی تهران با تایید انجمن تونل ایران، به عنوان نماینده کشورمان به رقابت جهانی ITA Award ۲۰۱۷ معرفی شد.
پروژه خط ۶ متروی تهران در میان ۴ پروژه برتر تونلی دنیا قرار گرفته و به فینال رقابت‌های جهانی ITA Tunneling Award ۲۰۱۷ راه یافت.
هر سال انجمن بین‌المللی تونل، برترین پروژه‌های تونل‌سازی اجرا شده در جهان را با بررسی دقیق، طی یک رقابت تحت عنوان ITA Tunneling Award انتخاب می‌کند. مازیار حسینی معاون حمل ونقل و ترافیک شهردار تهران در گفت‌وگو با همشهری ضمن تأیید این خبر گفت: در سال 2017از میان 65 ابر‌پروژه که توسط داوران انجمن بین‌المللی تونل از کشورهای مختلف مورد بررسی قرار گرفتند، پروژه خط 6 متروی تهران به فینال این رقابت‌ها راه یافت و در زمره 4 پروژه برتر تونلی جهان قرار گرفت. 4 ابر پروژه که به فینال راه یافته‌اند شامل پروژه LRT کانادا، فاز سوم متروی دهلی هند، متروی دوحه قطر و خط 6 متروی تهران است.
 
Country Project name
Canada Confederation LRT Line
India Delhi Metro Phase 3 Expansion of networks
Qatar Qatar Rail Metro
Iran, Islamic Republic of Tehran Metro Line 6

به گفته وی، پروژه‌های فینالیست باید روز 15نوامبر (24آبان) در پاریس، شاخص‌ها و نوآوری‌های کلیدی خود را برای داوران بین‌المللی ارائه کنند و مقایسه پروژ‌ها انجام شود تا جایزه ابر پروژه سال 2017 به ارزش 500 میلیون یورو به برترین پروژه اهدا ‌شود. این افتخار برای نخستین بار نصیب مهندسان و کارشناسان ایرانی شده است.
جایزه ITA Tunneling از سال 2015 توسط انجمن بین‌المللی تونل راه‌اندازی شد، در 2دوره نخست جوایز تونل ITA بیش از 450 طرح حضور داشت و 200 طرح در بخش‌های مختلف ازجمله نوآوری، تجهیزات، ابتکار عمل و فضای مفهومی نامزد شدند. چند‌ماه قبل از این رویداد، قضات، کاندیداهای ارائه شده را مورد بررسی قرار داده و فهرستی از فینالیست‌ها را برای هر یک از بخش‌ها انتخاب می‌کنند. در سال‌جاری، مراسم اهدای این جایزه در پاریس برگزار می‌شود.
به نوشته سایت مربوط به این جایزه جهانی، این شهر یک مکان معنی دار در سطح فضاهای زیرزمینی جهان است زیرا یکی از نخستین شهرهایی است که فضای زیر‌زمینی را به‌عنوان یک ابزار توسعه و با بیش از 300 کیلومتر گالری زیرزمینی مورد استفاده قرار داده است.
هیأت داوری این جایزه متشکل از 17 نفر که به ریاست رئیس ITA یعنی «تارسیسیو سلستینو» اداره می‌شود باید در 15 نوامبر پس از جلسه پرزنتی که توسط مسئولان 4 پروژه فینالیست برگزار می‌شود، رأی خود را برای برترین پروژه سال تونلی جهان اعلام کنند. در این جلسه قرار است مازیار حسینی معاون شهردار تهران به‌عنوان مسئول اصلی طرح، پرزنت خود را از طرح مترو خط6به‌نظر داوران برساند.
نشانی مطلب در وبگاه انجمن تونل ایران:
http://irta.ir/find.php?item=1.62.1652.fa
برگشت به اصل مطلب