[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي درباره انجمن اخبار و رویدادها جستجو ثبت نام ارتباط با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
آشنایی با انجمن::
کارگروه های تخصصی::
اخبار رویدادها::
اخبار علمی::
عضویت در انجمن::
بانک اطلاعات تونل::
انتشارات::
بخش آموزش::
پیوندها::
گالری تصاویر::
دانلود::
تسهیلات پایگاه::
تماس با ما::
::
اخبار
..
نهادهای وابسته

انجمن بین المللی تونل (ITA)

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
آخرین مطالب بخش
:: سخنرانی علمی - کاربردی
:: اطلاعیه تمدید چکیده مقالات
..
:: طولانی ترین تونل های دنیا ؛ لیستی از بلندترین تونل های ریلی جهان ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۸/۱۴ | 

طولانی ترین تونل های دنیا ؛ لیستی از بلندترین تونل های ریلی جهان
بیشترین تعداد از طولانی ترین تونل های دنیا در آسیا قرار دارد. قاره کهن با وسعت پهناور خود باعث شده است تا مهندسان برای ارتباط نقاط مختلفی از این قاره، بلندترین تونل های ریلی جهان را در آن بنا کنند، اما این تونل‌ها چقدر عمق داشته و در کدام کشورها قرار دارند؟
یکی از بزرگترین و سخت‌ترین ساخت و سازهای جهان در ساخت تونل خلاصه می‌شود. شکافتن کوه‌ها برای یافتن مسیری که بتواند شهرها را به یکدیگر متصل کند، کار مشکلی بوده که به محاسبات پیچیده مهندسی و استفاده از ابزارآلات متنوع و سنگینی نیازمند است.
بلندترین تونل های ریلی جهان در کجا قرار دارند
معمولا طولانی ترین و بلندترین تونل های جهان به تونل های راه آهن اختصاص دارد. جابجایی راحت‌تر مسافران باعث شده تا کشورهای مختلف مجبور به شکافتن دل کوهستان شوند تا مسیری هموار برای عبور مرور قطارها و یا تردد وسایل نقلیه سواری بیابند. در ادامه با تکراتو همراه باشید تا لیست بلندترین تونل های ریلی جهان را با هم مرور کنیم.
۱۵. تونل تیان‌شیان میانه (Middle Tianshan Tunnel)
 

این تونل در منطقه سین‌کیانگ چین واقع است. این تونل ریلی عمقی به طول ۲۲.۴۶ کیلومتر دارد و شامل دو تونل است که با فاصله کنار یکدیگر ساخته شده‌اند.
۱۴. تونل لولیانگ‌شان جنوبی (South Lüliangshan Tunnel)
تونل لولیانگ‌شان در استان شانشی در شرق چین واقع است. این مسیر ریلی که در کوهستان لولیانگ‌شان ساخته شده شامل دو تونل به طول ۲۳.۴۷ کیلومتر است.
۱۳. تونل وینروالد (Wienerwald Tunnel)
 

وینروالد یکی از بلندترین تونل های جهان است که در اتریش قرار دارد. این تونل مهمترین کاریدور اتریش بوده و در دسامبر ۲۰۱۲ در نزدیکی وین مورد بهره برداری قرار گرفت. ۱۱ کیلومتر از ورودی غربی وینروالد دو مسیره بوده و در مجموع طولی برابر با ۲۳.۸۴ کیلومتر دارد. این تونل ریلی طولانی ترین تونل اتریش است.
۱۲. تونل ایواته ایچینو (Iwate-Ichinohe Tunnel)
این تونل که در سال ۲۰۰۲ در ژاپن افتتاح شد، در زمان خود طولانی ترین تونل زمینی در جهان بود که توکیو را به آئوموری متصل می‌کرد. طول تونل ایواته ایچینو ۲۵.۸ کیلومتر است که در ۵۴۵ کیلومتری ایستگاه توکیو در خط آهن Tōhoku Shinkansen واقع شده است.
۱۱. تونل هاکودا (Hakkōda Tunnel)
تونل هاکودا یکی از بلندترین تونل های ریلی جهان به طول ۲۶.۴۴ کیلومتر است که در مرکز استان آئوموری واقع در شمال ژاپن قرار گرفته و از کوه‌های هاکودا عبور می‌کند.
 

تونل هاکودا طولانی ترین تونل راه آهن دو خطه در جهان است. این تونل از سال ۲۰۱۰ مورد استفاده قرار گرفت، تنها برای دو ماه عنوان بلندترین تونل دنیا را یدک می‌کشید.
۱۰. تونل تای‌هانگ (Taihang Tunnel)
دهمین تونلی که در لیست بلندترین تونل های ریلی جهان قرار دارد، تای‌هانگ است. این تونل سومین تونل بلند ریلی کوهستانی در شمال چین بوده که ۲۷.۸۴ کیلومتر درازا دارد.
 

ساخت این تونل در ژوئن ۲۰۰۵ آغاز شد و در دسامبر ۲۰۰۷ مورد بهره برداری قرار گرفت. پس از افتتاح این تونل و اتمام راه‌آهن سریع‌السیر آن، زمان سفر از “شیجیاژوانگ” تا “تائی‌یوان” از ۶ ساعت به ۱ ساعت کاهش یافت.
۹. تونل Qinling
این دومین تونل بلند قطار چین است که از کوهستانی به همین نام عبور می‌کند. درازای این تونل دو خطه، ۲۸.۲۳ کیلومتر بوده و ساخت آن به مدت ۵ سال به طول انجامید.
• بیشتر بخوانید: کم ارزش ترین ارزهای جهان ؛ با بی ارزش ترین واحدهای پولی دنیا آشنا شوید
۸. تونل گواداراما (Guadarrama Tunnel)
 
یکی از طولانی ترین تونل های دنیا، گواداراما است که در مسیر راه آهن سریع ‌السیر مادرید-وایادولید ساخته شده است. این تونل که در سال ۲۰۰۷ مورد بهره برداری قرار گرفت، ۲۸.۴۱ کیلومتر طول دارد.
۷. تونل گوانجیاو (Guanjiao Tunnel)
 
هفتمین تونل بلند دنیا و طولانی ترین تونل ریلی چین است. مسافت این تونل ۳۲.۶۴ کیلومتر است که در مدت ۷ سال، در شرایط سخت و در ارتفاع ۳۳۰۰ متری از سطح دریا ساخته شد.
۶. تونل لچبرگ (Lötschberg Base Tunnel)