[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي درباره انجمن اخبار و رویدادها جستجو ثبت نام تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
آشنایی با انجمن::
کارگروه های تخصصی::
اخبار رویدادها::
اخبار علمی::
عضویت در انجمن::
بانک اطلاعات تونل::
انتشارات::
بخش آموزش::
پیوندها::
گالری تصاویر::
دانلود::
تسهیلات پایگاه::
برقراری ارتباط::
::
اخبار
..
نهادهای وابسته

انجمن بین المللی تونل (ITA)

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
آخرین مطالب بخش
:: نشست انجمن با پیشکسوتان تونل
:: سخنرانی علمی - کاربردی
..
:: خبر ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۷/۱۷ | 
کاهش ترافیک در جاده های شمالی از آثار جاده در دست ساخت قزوین-تنکابن
قزوین-ایرنا- راه در دست ساخت قزوین-الموت-تنکابن، یک مسیر جدید برای سفر هموطنان به شمال کشور ایجاد می کند و ضمن کاهش ترافیک و سوانح جاده ای، صرفه جویی قابل توجه در مصرف سوخت را با خود به همراه دارد.




به گزارش روز شنبه ایرنا، شهرهای شمالی از 2 تا سه دهه گذشته برای سفر مورد توجه مردم به ویژه پایتخت نشین ها قرار گرفته اند که این موضوع با افزایش جمعیت و گسترش خودروها موجب ایجاد ترافیک های سنگین، تلف شدن وقت شهروندان و در نهایت حوادث ناگواری در طول سال شده است.
این موضوع ضرورت ایجاد راه های جدید به شمال کشور را بیان می سازد، از همین رو ساخت جاده قزوین-الموت-تنکابن که استان های قزوین و مازندران را به یکدیگر متصل می سازد، در حال اجرا است.
قزوین در نزدیکی تهران واقع شده و یکی از نقاط مهم اتصال پایتخت به غرب، شمال غرب و شمال کشور یعنی گیلان و غرب مازندران محسوب می شود.
قزوین البته از گذشته های دور و تاریخی نیز به عنوان یکی از مناطق مهم بین راهی غرب ایران محسوب می شده است که وجود آثار تاریخی و کاروانسراهای بزرگ بیانگر این موضوع می باشد.
به همین منظور و در راستای تکمیل راه های ارتباطی پایتخت، با هدف کاهش ترافیک جاده های شمالی به مرکز و جنوب کشور، ایجاد یک مسیر جدید به شمال همیشه مورد توجه مسئولان قرار داشته است.
این در حالی است که در استان قزوین و برای دسترسی آسان مردم و مسافران به منطقه الموت در ابتدا احداث یک راه ارتباطی فرعی در اوایل دهه 80 مورد طراحی قرار گرفتو بعدها این مسیر با هدف کاهش بار ترافیکی جاده های شمالی از تهران و مرکز کشور، به عنوان راه اصلی به غرب استان مازندران (تنکابن) شناخته و احداث آن آغاز شد.

**180 کیلومتر کاهش فاصله بین قزوین و مازندران با احداث راه الموت-تنکابن
کاهش مسافت به میزان 180 کیلومتر، تامین راه جدید برای روستاییان منطقه و نیز احداث 306 آب رو، 15 پل بزرگ به طول یک هزار و 320 متر، 15 دستگاه تونل به طول 14 هزار و 950 متر و عبور از ارتفاع 2 هزار و 400 متری از ویژگی های احداث جاده جدید قزوین -الموت به تنکابن عنوان شد.
خبرنگار ایرنا برای کسب اطلاع از آخرین وضعیت احداث این جاده به سراغ مدیر ساخت و توسعه راه های اداره کل راه و شهرسازی استان قزوین رفت.
گفت و گوی خبرنگار ایرنا با جعفر قزوینیان با این پرسش آغاز شده که هدف از اجرای احداث جاده قزوین - تنکابن چه بوده است؟
قزوینیان، هدف گذاری نهایی این جاده را کاهش مسافت بین استان های مرکزی با استان های شمالی کشور دانست و گفت: عملیات این مسیر با اختصاص ردیف بودجه ای در سفر مقام معظم رهبری در سال 83 به قزوین و با انجام مصوبه هیات دولت در 30 خردادماه سال 85 آغاز شد.
وی در خصوص جزییات این مسیر توضیح داد: طول جاده قزوین - تنکابن 148 کیلومتر و در چهار قطعه اجرایی به حالت عملیاتی درآمده و نقطه صفر آن از حوالی روستای حصارخروان واقع در آزادراه قزوین - کرج آغاز و انتهای آن نیز به کمربندی شهر تنکابن منتهی می شود.
این مسئول، قطعه شماره یک این مسیر به طول 62 کیلومتر و قطعه شماره 2 را به طول 32 کیلومتر در حوزه کاری استان قزوین دانست و افزود: در حال حاضر 11 کیلومتر ابتدایی قطعه شماره یک آسفالت شده و 10 کیلومتر انتهایی این مسیر نیز آماده آسفالت بوده و تا روزهای آینده عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.
به گفته وی، کیلومتر 35 تا 45 این مسیر با مشکل رانش زمین روبرو است که کار مطالعات دوباره آن آغاز شده و امیدواریم تا پایان امسال شاهد آغاز عملیات اجرایی این بخش از مسیرنیز باشیم.
قزوینیان اضافه کرد: عملیات زیرسازی و روسازی کیلومتر 45 تا 62 این قطعه نیز در حال انجام است و برای سرعت بخشیدن به کار، یک کارخانه آسفالت نیز در آن منطقه راه اندازی شده است.
مدیر ساخت و توسعه راه‌ های اداره کل راه و شهرسازی استان قزوین گفت: در صورت تامین اعتبارلازم می توان امیدوار بود که در نیمه نخست سال 98 شاهد بهره برداری از قطعه نخست این پروژه باشیم.
قزوینیان ادامه داد: عملیات اجرایی این قطعه که از کیلومتر 62 تا 94 است از پیشرفت خوبی برخوردار بوده و در حال حاضر نیز دارای 38درصد پیشرفت فیزیکی می باشد.
وی همچنین افزود: این مسیر دارای 6 تونل است که عملیات بازگشایی پنج تونل آن به طول 2 هزار و 600 متر صورت گرفته و برای تونل آخر نیز که در انتهای مسیر و در خط مرزی بین استان های قزوین و مازندران واقع شده به علت طولانی بودن آن (چهار هزار و 500 متر) و ارتفاع زیاد آن از سطح دریا (2 هزار و 400 متر) مطالعات دوباره به منظور کاهش طول صورت گرفته است.
وی با اشاره به وجود 2 پل بزرگ در این مسیر،گفت: برای احداث پل آتان در حال انتخاب پیمانکار هستیم و کارهای ژئو تکنیکی و تصویب نقشه پل آلوبن نیز پایان یافته و عملیات اجرایی آن نیز به زودی آغاز می شود.
مدیر ساخت و توسعه راه های اداره کل راه و شهرسازی استان قزوین در پاسخ به سئوال خبرنگار ایرنا در خصوص وضعیت قطعات سه و چهار این پروژه که متعلق به استان مازندران است نیز گفت: قطعات این بخش از کیلومتر 94 تا 148 است که چهار تونل قطعه سوم بازگشایی شده و عملیات لاینینگ (بتن کاری بدنه داخلی) آن نیز در حال انجام می باشد.
**تاکنون برای ساخت راه قزوین-الموت-تنکابن سه هزار میلیارد ریال هزینه شده است
قزوینیان در خصوص اعتبار پروژه راه قزوین - تنکابن یادآور شد: هزینه احداث این طرح از محل ردیف اعتبارات ملی است و تاکنون از این محل و همچنین سهام فولاد خوزستان حدود سه هزار میلیارد ریال هزینه شده و امیدواریم با تخصیص مابقی هزینه ها، شاهد تسریع در روند احداث این جاده باشیم.
خبرنگار ایرنا در ادامه از زمان آغاز احداث تقاطع غیرهمسطح جاده قزوین - تنکابن در کیلومتر صفر نیز از مدیر ساخت و توسعه راه های اداره کل راه و شهرسازی استان قزوین سوال کرد و گفت: با توجه به اینکه محل اتصال جاده قزوین - تنکابن از آزادراه قزوین - کرج، حوالی روستای حصارخروان است از این رو پس از تصویب کار مطالعاتی تقاطع غیرهمسطح این جاده، عملیات احداث آن با انتخاب پیمانکار جدید به زودی آغاز خواهد شد.
** صرفه جویی سالانه 100 میلیون لیتر سوخت با ساخت جاده قزوین-الموت-تنکابن
وی با بیان اینکه راه قزوین - تنکابن سالانه 2 هزار و 250 میلیارد ریال صرفه جویی در مصرف سوخت به همراه دارد، ادامه داد: احداث جاده جدید قزوین - تنکابن 180 کیلومتر مسیر کنونی را کاهش داده و در عین حال نیز سالانه ما شاهد کاهش 100 میلیون لیتری سوخت به میزان 2 هزار و 250 میلیارد ریال خواهیم بود.
به گفته وی، علاوه بر صرفه جویی در مصرف سوخت، کاهش تلفات انسانی در سوانح رانندکی، کم شدن ترافیک جاده های شمالی، صرفه جویی در وقت مردم و حفظ محیط زیست از ویژگی های منحصر به فرد جاده قزوین-الموت - تنکابن خواهد بود.

تاریخ: 96/07/15
منبع:
http://www.irna.ir/fa/News/82687784
 
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA code
::
دفعات مشاهده: 402 بار   |   دفعات چاپ: 66 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
انجمن تونل ایران Iranian Tunneling Association
Persian site map - English site map - Created in 0.72 seconds with 45 queries by YEKTAWEB 3729